SPORT KOOLIS

Eesti Olümpiakomitee pilootprojekt “Sport koolis”

Eesti Olümpiakomitee (EOK) algatas 2021/2022. õppeaastal projekti, mille raames toetab EOK koostöös maakonna spordiliitudega õpilaste liikumisharjumuste kujundamist.

Rapla maakonnas osaleb projektis kaks kooli – Kaiu Põhikool ja Märjamaa Gümnaasium. 2022/2023 õppeaastal jätkub projekt 1. ja 2. klasside õpilastele.

Eesmärk

Projekti eesmärk on läbi erinevate spordialade tutvustamise innustada õpilasi liikuma läbi tasakaalustatud päevakava, millesse on integreeritud lisaks õppimisele ka erinevad liikumis- ja sportilikud tegevused.

Täpsemalt on projekti eesmärgid:

• Tekitada huvi ja kujundada laste sportimis- ja liikumisharjumusi;
  • Projekti esimeses faasis tutvustada esimeste klasside õpilastele võimalikult palju erinevaid spordialasid ning toetada mitmekülgsete liikumisoskuste kujunemist/omandamist erinevate spordialade kaudu, hiljem kaasata ka vanemaid klasse;
  • Suurendada laste kehalist aktiivsust.

Tegevused 2022/2023. õppeaastal

2022. a. septembrist kuni 2023. aasta juunini osalevad kõik Märjamaa Gümnaasiumi 1. ja 2. klasside õpilased 2 tunnil (à 45 min) nädalas treeneri juhendamisel erinevates liikumistreeningutes. Trennides ei koormata ühtki õpilast üle. Tegevused toimuvad õppepäevade lõpus, enne koolibusside väljumisi ning on õpilaste ja lapsevanemate jaoks tasuta. Liikumistundide ajad leiab iga õpilane enda tunniplaanist ja nendes osalemine on kõikidele vajalik.

Kõikide liikumistundide tegevused toimuvad Märjamaa spordhoones või kooli territooriumil.

Ajakava
2022/2023. õppeaastal toimuvad liikumistreeningud järgmistel ajaperioodidel:

1. 19. september – 21. oktoober (5 nädalat)
  2. 31. oktoober – 16. detsember (7 nädalat)
  3. 9. jaanuar – 23. veebruar (7 nädalat)
  4. 6. märts – 21. aprill (7 nädalat)
  5. 1. mai – 9. juuni (6 nädalat)
Projektijuht Indrek Drell kutsub kõiki õpilasi julgelt osalema erinevates liikumistundides.

Treenerid

Sport koolis projekti raames tegelevad õpilastega kutselised treenerid, kes tutvustavad järgmiseid spordialasid või tegevusi: rattakross (1. perioodil), ronimine, saalihoki, ringtreening enda keha raskusega.

Trennid

• Ringtreening enda keharaskusega ja maadlus
    Tunnid on üles ehitatud ringtreeningule, kus läbi erinevate harjutuste kasutatakse enda keha raskust.
    Treenerid: Andre Astre, Andreas Välis / Juhani Maadlusklubi

• Saalihoki
    Saalihoki on siseruumides mängitav võistkondlik sportmäng. Saalihoki mängimisega on lihtne algust teha, kuna see ei nõua kõrgemal tasemel kallist või keerulist varustust. Mängukepp ja pall on kerged, mistõttu on nende käsitsemist kerge õppida. Liikumine platsil toimub saalihokis joostes ja on sarnane korv- või jalgpallile. Saalihoki on tehniline ala, mis nõuab osavust, koordinatsiooni ja kiirust ning seda hakkame lastega läbi harjutuste ja võistkondlike mängude arendama. Mäng iseenesest on turvaline, sest erinevalt jäähokist on jõuline kehakontakt keelatud. Seetõttu on saalihoki suurepärane mäng lastele ning kuni 10a. segavõistkondadele.
    Treener: Toomas Jaaniste

• Ronimine
  • Rattakross

Projekti taustainfo

• Projektis osaleb vähemalt üks kool igast maakonnast, 15+ pilootkooli üle Eesti;
  • Projekti kaasrahastab kohalik omavalitsus, EOK finantseerib kuni 50%;
  • Projekti sihtrühm on algklasside õpilased;
  • Projektis osalevad treenerid on kutsega vähemalt EKR 3;
  • Projekti kestvus alates 2021. a. sügisest kuni 2025. aasta kevadeni.

Ajalised eesmärgid

• 2021/2022 – 1 kool igas maakonnas, üks 1.klass;
  • 2022/2023 – 1 kool igas maakonnas, kõik kooli 1. klassid;
  • 2023/2024 – kaasata ka kooli 2. klassid;
  • 2024/2025 – kaasata ka kooli vanemad algklassid.

Osalevad koolid

Üle Eeti osalevaad EOK pilootprojektis „Sport koolis“ järgmised koolid:

Maakonna Spordiliit

Kool